W prostocie tkwi siła, dlatego wystrój skandynawski cieszy się coraz większą popularnością. Funkcjonalność i minimalizm to najważniejsze zasady, jakimi należy kierować się, urządzając wnętrza w tym stylu. Dobrze rozumiana praktyczność i skromność oraz ukryta w nich elegancja doskonale definiują ten styl.

Wystrój skandynawski w kuchni, podobnie jak w innych pomieszczeniach, cechuje prostota i funkcjonalność. Jasne, rozświetlone wnętrza, ograniczona ilość mebli oraz proste formy pozwalają na stworzenie niezwykłych aranżacji.

Wystrój skandynawski i jego założenia

Styl skandynawski pozbawiony jest zbędnych ozdób i dekoracji. Jego głównymi założeniami jest przecież wygoda i funkcjonalność. Dzięki takiemu podejściu do tworzenia stylistyki wnętrza otrzymujemy przestronne, jasne i nieprzeładowane formą pomieszczenia.

Wewnątrz rzadko można dostrzec zbędne elementy dekoracji, a nawet umeblowania. Pojawiają się jedynie te elementy, które konieczne są dla zachowania funkcjonalności. Co ważne, wcale nie cierpi na tym estetyka wnętrza. Wręcz przeciwnie. Pomieszczenia są skromne, ale zarazem eleganckie, pełne ładu i harmonii.

Kilka szczegółów

Wystrój skandynawski rzadko zakłada montaż dekoracji okiennych. Jednak jeśli już się pojawią, są równie minimalistyczne i skromne, jak całe wnętrze. Ściany kuchni w stylu skandynawskim najczęściej pomalowane są białą farbą albo wyłożone płytkami w stonowanych kolorach.

Nie tylko ściany mają biały kolor. Wystrój skandynawski z reguły cechuje się jasnymi barwami, których zadaniem jest rozjaśnić wnętrze pomieszczenia. Gładkie i jednolite ściany w jasnych odcieniach mają jeszcze jedno ważne zadanie – optycznie powiększają powierzchnię kuchni, a to za sprawą światła słonecznego, które wpadając do wnętrza, odbija się od białych powierzchni.

Styl skandynawski w dużym stopniu stawia na naturalność. Dlatego podłogi wykonuje się najczęściej z naturalnego drewna, płytek lub kamienia. Tę naturalność widać także w wykończeniu kuchennych mebli. Najczęściej zrobione są z takich materiałów jak drewno i kamień.

Kolorystyka

Najważniejszy i najczęściej spotykany kolor w pomieszczeniach urządzonych w tym stylu to biel. Jako dodatek spotykane są nieliczne kolorowe akcenty, których zadaniem jest przełamanie bieli i zniwelowanie bijącego od niej uczucia chłodu. W tej roli najczęściej sprawdzają się takie barwy jak: niebieski, zielony, żółty czy pomarańczowy. Pojawia się też czerń oraz różne odcienie szarości.

Materiały

Nie tylko kuchnie, ale także inne wnętrza skandynawskie lubią naturalne materiały. Nierzadko zobaczycie więc w  nich kamień, szkło, ceramikę, drewno, len i bawełnę. Dodatki i motywy dekoracyjne, jeśli w ogóle występują, są bardzo nieliczne, ale konsekwentnie, podobnie jak reszta wnętrza, cechują się prostotą.

Kuchnie inspirowane tym stylem są w Polsce bardzo modne. Cechuje je skromność, funkcjonalność i elegancja. Dzięki tym cechom wnętrza skandynawskie jeszcze długo będą cieszyć się zainteresowaniem użytkowników.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge