Zaaranżowany we wnętrzach wystrój rustykalny przywodzi na myśl wiejską chatę i budzi tęsknotę za spokojnym sielskim życiem. Warto pamiętać jednak o tym, że do rustykalnych wnętrz wprowadzane są również bardzo praktyczne, nowoczesne rozwiązania. Wzajemne, subtelne połączenie tych jakże odmiennych elementów to jedna z cech charakterystycznych rustykalnego stylu. Sprawdźmy zatem, co może znaleźć się w takim wnętrzu i jak łączyć poszczególne jego elementy.

Wiklinowy kosz, żelazko z duszą i mała kamionkowa beczka, a z drugiej strony nowoczesne sprzęty, biały montaż nie zawsze nawiązujący stylistyką do rustykalnego stylu oraz wywodzący się ze współczesnych trendów beton architektoniczny. Łączenie tak różnych elementów wymaga niezwykłego wyczucia i smaku. Wystrój rustykalny nie może być tworzony jedynie poprzez nagromadzenie we wnętrzu starych sprzętów.

Umiar i rozsądek

Jak we wszystkim, tak i w aranżacji wskazane jest zachowanie rozsądku. Wystrój rustykalny ma bowiem jedynie nawiązywać do wiejskiej chaty, czy leśniczówki, a nie stać się nią w rzeczywistości. Nadmierne nagromadzenie starych sprzętów może skutkować efektem odmiennym od zamierzonego. Otrzymamy w ten sposób pomieszczenie pełne pokrywających się kurzem staroci. Tymczasem wnętrza rustykalne są praktyczne, wygodne i pozbawione nadmiaru elementów, które mogłyby wprowadzać do nich chaos i bałagan.

Wystrój rustykalny a kolorystyka

Charakterystyczne dla tego stylu są kolory z palety barw ziemi. Sprawdzą się tu zatem beże, brązy i szarości. Nie są to jednak jedyne barwy, jakie odnajdujemy w stylu rustykalnym. Powszechna jest też biel, która często pozostaje tłem dla całej aranżacji. Jej wprowadzenie do wnętrza jest o tyle korzystne, że potrafi rozjaśnić pomieszczenie, dzięki czemu inne, ciemniejsze elementy nie przytłaczają użytkowników.

Zastosowane materiały

Rustykalne wnętrza mają przywodzić na myśl spokojne, sielskie życie. Stąd odnajdziemy w nich wiele elementów nawiązujących do natury. Charakterystyczne jest zwłaszcza drewno. Postarzane meble, na których widoczny będzie rysunek słoi, spękań i sęków to jeden z podstawowych elementów takiej aranżacji. Drewno ma tutaj jeszcze jedno ważne zadanie – ociepla wnętrze i sprawia, że staje się ono bardziej przytulne i przyjazne użytkownikom.

Oprócz drewna w rustykalnych wnętrzach może pojawić się też odkryta cegła, najlepiej w czerwonym kolorze oraz beton i kamień. Łączenie materiałów powinno być subtelne, a ich zastosowanie może ograniczać się jedynie do wybranych przestrzeni wnętrza. W ten sposób wystrój rustykalny zyska akcent nawiązujący do wiejskiej chaty, nie zostanie natomiast przeładowany naturalnymi materiałami.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge