Wielkie, surowe wnętrza, przemysłowe lampy, beton, cegła i brak zbędnych ozdób. Tak pokrótce można byłoby scharakteryzować wystrój industrialny. Moda na ten styl w architekturze wnętrz przybyła do nas z Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych. Wyjątkowe cechy, jakie wykazuje, przypadły do gustu polakom na tyle, że dziś zyskał sobie  szeroka rzeszę zwolenników.Wystrój industrialny spodobał się w naszym kraju tak bardzo, że dziś urządza się w ten sposób już nie tylko większe pomieszczenia, ale także niewielkie mieszkania. Z zapoczątkowaniem stylu wiąże się ciekawa historia.

Wystrój industrialny – kiedy i dlatego?

Styl industrialny powstał bardziej przez przypadek niż z potrzeby zmiany wystroju ówczesnych wnętrz. Kiedy w latach ’50 ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych zrodziła się recesja, przedsiębiorcy masowo zamykali fabryki i usuwali z nich maszyny. Sytuację wykorzystali nowojorscy artyści, którzy docenili wielkie, surowe i wysokie wnętrza. Lofty okazały się idealne zarówno z racji tego, że były stosunkowo tanie w stosunku do standardowych mieszkań, jak i z racji wielkich przeszkleń i dobrze doświetlonego wnętrza.

Dziś decyzja o tym, by zamieszkać we wnętrzu industrialnym, nie wynika już z potrzeby, a raczej chęci zamieszkania w modnie urządzonym mieszkaniu. Styl industrialny stał się bowiem synonimem nowoczesności, ekstrawagancji i wolności.

Krótka charakterystyka stylu industrialnego

Najbardziej charakterystycznymi cechami, które wyróżniają wystrój industrialny, jest przestrzeń i minimalistycznie urządzone, surowe wnętrze. Decydując na jego aranżację, najpewniej zrezygnujecie ze zdecydowanej większości ścian działowych, pozostawiając tylko te, których obecność jest niezbędna dla wygodnego funkcjonowania i stworzenia choć odrobiny intymności. W takim wnętrzu poszczególne strefy funkcjonalne wyznacza się za pomocą mebli oraz odpowiednio zaplanowanego oświetlenia.

Jadalnię wyznacza się zatem za pomocą stołu, przy którym spożywane będą posiłki oraz lamp wiszących. Strefa wypoczynkowa to przede wszystkim wygodna sofa, fotel i ewentualnie mały stolik. Kuchnię z kolei znajdziesz tam, gdzie stoi kuchenny sprzęt AGD i wiszą kuchenne szafki.

Rodzaj materiałów

Typowy loft to takie wnętrze, które wykończone jest naturalnymi materiałami, najlepiej pochodzącymi z odzysku. Wystrój industrialny często zdobi zatem cegła, beton i elementy stalowych konstrukcji. Pozbawiony jest natomiast nadmiaru zdobień i elementów dekoracyjnych. W jego wnętrzu zaznacza się minimalizm, powściągliwość w wykorzystaniu dodatków i surowy wygląd.

Jak zbudować industrialne wnętrze

Wystrój industrialny charakteryzuje się dużymi powierzchniami, wysokimi sufitami oraz prostotą. Czasami, kiedy chcemy zastosować styl industrialny w tradycyjnym budownictwie, gdzie pomieszczenia są stosunkowo niewielkie, konieczne może okazać się zastosowanie pewnych trików.

  1. Wrażenie przestrzeni stworzą jasne i chłodne kolory, które pozornie oddalają przedmioty (w tym przypadku przeciwległe ściany).
  2. Niewielka ilość przedmiotów we wnętrzu sprawi, że wyda się ono większe.
  3. Zastosowanie dużych przeszkleń i luster optycznie powiększy pomieszczenie i stworzy wrażenie głębi.

Czy warto wprowadzić do mieszkania wystrój industrialny? To już pozostawiam do indywidualnych rozważań każdego z was.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge