Światło ma wpływ na nasze samopoczucie i energię do życia. Wyróżnić możemy dwa rodzaje oświetlenia: oświetlenie ozdobne i użytkowe. Dziś spróbujemy przedstawić, w jaki sposób z pomocą obydwu rodzajów można zmienić przestrzeń. Nadać jej charakteru czy też sprawić, że przyciągnie uwagę gości. Żarówki, barwa, moc, kierunek, konstrukcja. Te elementy w dużej mierze decydują o efekcie finalnym, jaki osiągamy w swoim domu.

Oświetlenie ozdobne i użytkowe

Oświetlenie użytkowe to podstawa. W domu spędzamy czas na nauce, zabawie, sprzątaniu. Wykonujemy mnóstwo czynności. Zarówno za dnia, jak i wieczorową porą. Nie zawsze jesteśmy w stanie funkcjonować przy naturalnym oświetleniu. Nie pozwalają na to gabaryty pomieszczenia, w jakim przebywamy, a także warunki pogodowe. Za dnia, gdy za oknem pada deszcz i jest pochmurno, nie obejdzie się bez włączonego światła.

Nie mniej ważne pozostaje oświetlenie ozdobne. To ono buduje atmosferę wnętrza. Decyduje o naszym samopoczuciu. Sprawia, że jesteśmy w stanie zrelaksować się, zrzucić z siebie napięcie po stresującym dniu w pracy. Nadto oświetlenie stanowi ozdobę. Przyciąga uwagę i intryguje. To wokół niego możemy tworzyć doskonałą aranżację wnętrza bądź dopasować je, do już istniejącej. Tworząc miejsca typowo ozdobne. Podkreślając obrazy, rzeźby, kształty.

Dekoracje, które są funkcjonalne

Światło modeluje przestrzeń. Z jego pomocą optycznie powiększamy bądź nieco ograniczamy przestrzeń, w której funkcjonujemy. Lampy, które zostaną umieszczone w centralnym punkcie, nie tylko oświetlą całe pomieszczenie. Mogą również podkreślić luksusowy, elegancki charakter wnętrza. W zależności od rodzaju wybranego oświetlenia, materiały, faktury i kolory mogą być bardziej wyraziste, żywsze. Całość nabiera temperamentu i nowego wydania.

Delikatne klosze, zamknięte, o pastelowych lub mlecznych barwach dadzą niewiele światła. Stworzą miejsce romantyczne, ciche i ciepłe. Te o przezroczystych i otwartych kloszach, zaoferują znacznie więcej światła. Dobrze jest poszukać lamp, które pozwalają regulować moc światła, jak i jego kierunek.

Designerskie i futurystyczne kształty sprawdzą się we współczesnych wnętrzach. Pomieszczeniach, które poprzez swój minimalizm i prostotę wydają się być zbyt mało przyjazne. Taka lampa idealnie wpisze się w nowoczesny styl, ale jej ciepłe światło uczyni duży i surowy salon, zdecydowanie bardziej przyjaznym.

Odważnie czy klasycznie?

Wybór oświetlenia na rynku jest tak duży, że z powodzeniem najbardziej wymagający znajdą produkty dla siebie, do swoich wymarzonych wnętrz. Wciąż sprawdzają się klasyczne, tradycyjne rozwiązania. Uniwersalne, ale doskonale się prezentujące. Warto jednak rozważyć zakup nieco odmiennych lamp.

Wyróżniające się spośród tłumu oświetlenie ozdobne sprawi, że nasze mieszkanie przestanie być nudne i banalne. Przyciągnie uwagę i będzie oznaką, że nie brak nam gustu.

Ocena

One Reply to “Oświetlenie ozdobne i triki, które urozmaicą Twoje wnętrze”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge