Oświetlenie wokół domu ma wiele różnych funkcji. Oprawy zewnętrzne mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, stworzyć możliwość komfortowego poruszania się po zmroku oraz uprzyjemnić wieczorny wypoczynek na tarasie lub w ogrodzie. Od tego, jak zostanie zaaranżowana cała przestrzeń, zależy jej funkcjonalność, estetyka i wygoda późniejszego użytkowania.

Poszukując najlepszych rozwiązań do ogrodu i przydomowej przestrzeni, nie wolno zapominać o funkcjonalnym oświetleniu. Oprawy zewnętrzne powinny być dostosowane do funkcji, jaką pełni określone miejsce, a także rodzaju nawierzchni i roślinności.

Podział oświetlenia

Ze względów praktycznych, planując oświetlenie wokół domu, dzielimy je zwykle na kilka różniących się przeznaczeniem rodzajów. Wśród nich wymienić można: oświetlenie elewacji budynku; oświetlenie podjazdu; lampy, których zadaniem jest podniesienie bezpieczeństwa na terenie ogrodu oraz oprawy zewnętrzne na tarasie.

Elewacja budynku

Zasadniczym zadaniem oświetlenia montowanego na elewacji jest podniesienie estetyki budynku. Istnieje jednak również inny, ważny powód, dla którego warto zadbać o ten rodzaj oświetlenia. Dom, który jest lepiej doświetlony po zmroku, stanowi dla potencjalnych włamywaczy trudniejszy cel, niż ten, który zatopiony jest w ciemnościach.

Podjazd i strefa wejścia do domu

Oświetlenie podjazdu i drzwi wejściowych ma duże znaczenie praktyczne. Po pierwsze znacznie łatwiejsze staje się parkowanie samochodu, po drugie oświetlenie tej strefy, podobnie jak oprawy zewnętrzne na elewacji, odstrasza ewentualnych amatorów cudzej własności.

Lampy umieszczone w okolicy drzwi wejściowych (zazwyczaj nad nimi) to praktyczny sposób na oświetlenie schodów prowadzących do domu, przestrzeni wokół drzwi oraz zamka w drzwiach. Osoby, które nie zapomniały zaplanować oświetlenia w tej strefie, nie będą musiały martwić się, że w ciemnościach nie trafią kluczem do zamku.

Bezpieczeństwo po zmroku

Ci z nas, którzy dysponują stosunkowo dużą przestrzenią wokół domu, powinni też zaplanować oprawy zewnętrzne na terenie ogrodu. Poruszanie się po nieoświetlonej przestrzeni po zmroku może być bardzo niebezpieczne. Wystarczy wystający konar albo większy kamień, a wtedy o wypadek nie trudno.

Rozmieszczenie opraw na terenie ogrodu powinno zostać zaplanowane w taki sposób, by doświetlać najbardziej newralgiczne miejsca – schody, obszar, na którym występuje różnica poziomów oraz najczęściej uczęszczane miejsca. O ten rodzaj oświetlenia warto zadbać zwłaszcza wtedy, jeśli posesję zamieszkują osoby starsze lub dzieci.

Oprawy zewnętrzne na tarasie

Dobór oświetlenia na tarasie uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i preferencji. Funkcjonalne i estetyczne oświetlenie to słowa, które dla każdego mogą oznaczać coś zupełnie innego. Oprawy powinny zapewniać możliwość przyjemnego i komfortowego wypoczynku po zmroku. Światło nie może być zbyt intensywne, ani też za słabe. Zróżnicowany asortyment różnego rodzaju opraw daje zainteresowanym szeroki wybór.

Planując oświetlenie ogrodu i przestrzeni wokół domu warto przewidzieć, jakie oprawy zewnętrzne oraz jaka ich ilość będzie niezbędna jeszcze na etapie urządzania ogrodu.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge