Nowoczesne aranżacje salonu są znaczne bardziej zróżnicowane niż te, które mieliśmy okazję oglądać jeszcze 20 – 30 lat temu. Dotyczy to zarówno wyposażenia pomieszczenia, jak i sposobu oświetlenia. Wielkość opraw, ich ilość oraz sposób rozmieszczenia, dzięki intensywnemu rozwojowi branży oświetleniowej, stwarzają we wnętrzu bardzo duże możliwości aranżacyjne.

Salon to pomieszczenie, które często łączy w sobie kilka różnych funkcji.

  • Posiada strefę do wypoczynku.
  • Jest miejscem, w którym spotykamy się z przyjaciółmi i rodziną.
  • Zazwyczaj mieści stół, przy którym spożywamy wspólne posiłki.

Wielofunkcyjność pomieszczenia wymusza jego zróżnicowane oświetlenie. Zamiast jednego zamontowanego centralnie na suficie żyrandola, będziemy mieć więc do czynienia z kilkoma różnymi oprawami.

Oświetlenie centralne

Niezależnie od pełnionych przez salon funkcji, zawsze montuje się oświetlenie ogólne, którego zadaniem jest doświetlenie całego wnętrza. Wyjątkiem mogą być tu jedynie niewielkie pomieszczenia, w których rolę oświetlenia centralnego z powodzeniem przejmują inne źródła światła, na przykład kinkiety, lampa wisząca nad stołem oraz lampa stojąca. Taki zabieg jest możliwy jednak tylko pod warunkiem dostarczenia do pomieszczenia wystarczającej ilości światła i zapewnienia komfortu jego użytkowania.

W roli oświetlenia centralnego spełnią się oprawy, które zapewnią we wnętrzu rozproszone światło, co pozwoli doświetlić wszystkie zakamarki pomieszczenia. Mogą to być plafony, żyrandole lub inne lampy wiszące. Często zamiast jednej umieszczonej centralnie oprawy, inwestorzy decydują się też na wykonanie całej instalacji świetlnej przy wykorzystaniu opraw natynkowych lub podtynkowych. W tym drugim przypadku konieczne jest zamontowanie podwieszanych sufitów.

Oświetlenie funkcyjne

Rodzaj opraw dobieranych do oświetlenia funkcyjnego zależy przede wszystkim od konkretnej strefy funkcjonalnej i efektu, jaki chcemy osiągnąć we wnętrzu.

W przypadku strefy wypoczynkowej, w której znajdziemy przykładowo sofę, fotele lub narożnik oraz niewielki stolik, doskonale sprawdzają się lampy wiszące. Może to być jedna zamontowana centralnie nad tą strefą oprawa lub kilka mniejszych. Niektórzy inwestorzy rezygnują z osobnego oświetlenia nad strefą funkcjonalną, pozostawiając to zadanie oświetleniu centralnemu.

W niektórych salonach będziemy mieli okazję zobaczyć kącik przeznaczony do czytania. Zazwyczaj znajdziemy w nim fotel, biblioteczkę oraz lampę stojącą, która stworzy w tym miejscu atmosferę sprzyjającą zatopieniu się w lekturze. Zamiast lampy stojącej równie dobrze sprawdzą się kinkiety lub małe lampki ustawione na komodzie, biurku, stole lub innym znajdującym się w pobliżu meblu.

Oświetlenie funkcyjne to także lampy wiszące montowane nad stołem w jadalni. W zależności od jego wielkości i kształtu może to być jedna lub kilka rozmieszczonych równomiernie opraw. Lampy wiszące montowane nad stołem wiesza się na takiej wysokości, która pozwoli komfortowo oświetlić przestrzeń, jednocześnie jednak wyeliminuje ryzyko wystąpienia zjawiska olśnienia.

Dostęp do szerokiego asortymentu opraw zróżnicowanych pod względem wielkości, kształtu oraz ilość źródeł światła daje w salonie ogromne możliwości aranżacyjne. Warto to wykorzystać i stworzyć wyjątkową przestrzeń dostosowaną do swoich potrzeb.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge