Żarówki ledowe są uniwersalne, bo nadają się do praktycznego oświetlenia każdego z domowych wnętrz. Mimo wyższych cen od swoich odpowiedników, wyróżnia je nowoczesna technologia. Jej zastosowanie owocuje sporymi oszczędnościami, bo ledy minimum 80% pobieranej energii zamieniają na światło, a przy tym potrzebują jej niewiele w stosunku do klasycznych żarówek. Ledy to również niemała liczba parametrów, z którymi trzeba się zapoznać przed zakupem.

Barwa światła

Zamiast od mocy, której ocena często bywa mylna przy wyborze żarówek, zacznijmy od barwy światła. Ten czynnik ma bowiem znaczenie dla komfortu przebywania w danym pomieszczeniu. Barwa światła wpływa również na nasze samopoczucie, możliwość koncentracji, skupienia się na wykonywanych zadaniach, ale i uzyskany w domowym wnętrzu klimat. Niestety o niej kompletnie zapominamy, a to najczęściej kończy się nie dość dobrze oświetlonymi pomieszczeniami.

Temperaturę barwową, czyli naszą kluczową barwę światła, producenci podają wskazując na parametr Kelwinów (K). Główna zasada mówi o tym, że im niższa liczba Kelwinów, tym światło staje cię cieplejsze i bardziej żółte. Ten parametr musi być dobrany zgodnie z pomieszczeniem, w którym instalowane jest oświetlenie. Żarówki ledowe mogą oferować zarówno barwę żółtą, ciepłą, jak i białą i zimną. Przyjęło się, że ciepłe światło sprzyja tworzeniu przyjaznej atmosfery wnętrza. W takich pomieszczeniach łatwiej nam się zrelaksować i odprężyć. Z kolei zimne światło stosowane jest głównie w biurach i w domowych miejscach pracy, ponieważ sprzyja koncentracji i skupieniu.

Żółta barwa światła zastosowana w jadalni, podkręca apetyt, podkreśla walory wizualne potraw. Nieco zimniejsze światło może znaleźć swoje miejsce w łazience, bo do wykonania precyzyjnego makijażu i oddawania się czynnościom pielęgnacyjnym, potrzebujemy dokładnie widzieć swoją twarz. Pamiętajmy jednak o tym, by nie popadać ze skrajności w skrajność. Kelwiny to dość szeroka skala. Do 3300 K wybierzemy światło o barwie ciepłej. Powyżej i aż do 5300 K, będzie to światło o barwie neutralnej, a powyżej tej wartości – zimne.

Moc żarówek ledowych

Wracamy do wspomnianej już mocy żarówek ledowych, która w ich przypadku bywa mylnie dobierana. Moc znamionowa określana jest w watach (W), jednak nie określa ona jasności świecenia żarówki, a pobór mocy generowany przez diody i układ zasilania. To, na ile jasno będzie w danym pomieszczeniu, zależy od koloru i przepuszczalności oprawy źródła światła. Kolejno od kąta świecenia żarówki ledowej, a także współczynnika oddawania barw.

Współczynnik oddawania barw, czyli CRI, jest parametrem mówiącym o odzwierciedleniu naturalnych barw. W przypadku żarówek ledowych CRI zwykle znajduje się przynajmniej na poziomie 80%, podczas gdy światło naturalne to 100%. Nowoczesne, wysokiej jakości żarówki ledowe, są w stanie zatem – metaforycznie – w sposób naturalny rozświetlić każde pomieszczenie.

Kąt świecenia decyduje zaś o tym, jak duży obszar zostanie oświetlony. Najmniejszy kąt świecenia, do kilkudziesięciu stopni, nadaje się do eksponowania konkretnych elementów lub oświetlania niewielkich fragmentów przestrzeni. Można go także zastosować do oświetlania całych pomieszczeń, ale z wysokości. Skupiona wiązka pozwala stworzyć przytulny klimat wnętrza. Żarówki o kącie świecenia 120 stopni nadają się do zastępowania klasycznych żarówek o mocy 40 i 60 W. Najdroższa, rzadziej wybierana, jest żarówka o kącie świecenia 360 stopni. To już jednak wybór dla najbardziej wymagających.

Aby właściwie dobrać żarówkę ledową, nie można pominąć wartości strumienia świetlnego wyrażanej w lumenach (lm). Im wyższa jest ta wartość, tym lepiej zostanie oświetlone konkretne pomieszczenie.

Porada fachowca

Tych kilka parametrów staje się najważniejszych podczas wybierania żarówek ledowych. Trzeba je mieć na uwadze, jeśli zależy nam na wnętrzach jasnych, przyjaznych, klimatycznych i właściwie spełniających swoje role. Jeśli jednak w sklepie wciąż brakuje nam pewności, co wybrać, na jaki produkt postawić, pokuśmy się o poradę fachowca. Jedna opinia więcej nie zawadzi, a wręcz może pomóc!

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge