Niewielka powierzchnia jest najtrudniejsza do urządzenia. Musimy wybierać elementy, które będą łączyć w sobie funkcjonalność i niewielkie rozmiary, a przy tym nie zabraknie im walorów dekoracyjnych. W małych mieszkaniach przychodzi nam zmagać się z koniecznością pomieszczenia naprawdę dużej liczy przedmiotów, nie tylko typowo użytkowych, na skromnych przestrzeniach. Musimy zatem pobawić się kolorystyką i oświetleniem. Po to, by wnętrza wydawały się bardziej przestronne i większe, aniżeli są w rzeczywistości. Realnie metrażu im w ten sposób nie dodamy, ale sprawimy, że pod względem wizualnym wszystkie pomieszczenia zyskają.

Oświetlenie na małych przestrzeniach

Gdy liczy się dosłownie każdy centymetr, trzeba stawiać na rozwiązania minimalistyczne. Czy takowe jednak muszą być nudne, banalne i proste? Z pewnością nie. Jeśli chodzi o oświetlenie, do wyboru mamy typy lamp, które idealnie wpisują się w niewielkie mieszkania.

Jeśli wykorzystaliśmy wszystkie kąty i podłogę, by ustawić odpowiednio meble, z wolnych przestrzeni pozostaje nam sufit oraz ściany. Na suficie zawiesimy lampę wiszącą lub zastosujemy plafon, by nie przytłoczyć wnętrza, a zapewnić doskonałe oświetlenie centralne. Z kolei ściany warto wykorzystać na to, by znalazły tam swoje miejsca kinkiety. Tego typu lampy spełniają funkcje oświetlenia bocznego. Z ich pomocą stworzymy idealny kącik do relaksu bądź czytania tuż przed snem. Wydzielimy konkretne strefy w pomieszczeniach, które stają się wielofunkcyjne. Miejsce na podłodze zostanie wolne, by zmieścić jeszcze, chociażby malutką szafkę nocną bądź dużą donicę z ozdobną rośliną.

Kinkiety mogą opiewać na konstrukcję, która zapewnia dość dużo jasnego światła, skierowanego ku górze – dla optycznego powiększenia przestrzeni, bądź ku dołowi – gdy chcemy podkreślić walory ozdobne elementów umieszczonych na podłodze i stworzyć przy tym intymny klimat. Jeśli postawimy na kinkiet posiadający dodatkowo elastyczne ramię, będziemy mogli swobodnie czytać przed snem, pod skupionym strumieniem światła, ale nie przeszkadzając innym osobom korzystającym z pomieszczenia, gdy będą się układały do snu. To bardzo praktyczne rozwiązanie, a przy tym efektowne pod względem wizualnym.

Jak dobierać kinkiety

Pamiętajmy o tym, że powinny pasować do naszego wnętrza. W małych mieszkaniach nieuporządkowana stylistyka, brak ładu i harmonii, spotęgują efekt braku wolnej przestrzeni. Nie musimy wybierać produktów z tej samej linii, ale niech kinkiety i pozostałe oświetlenie, posiadają elementy wspólne. Może to być zupełnie inne wykonanie, ale o tej samej kolorystyce, materiale bądź wzorze. Taki zabieg pozwala zachować niezbędną spójność w niewielkich przestrzeniach.

Kinkiety lokujmy w taki sposób, by nie tylko pięknie się prezentowały, ale i spełniały swoje funkcje praktyczne. Mają doświetlać ciemne kąty i zakamarki, zapewniać podział stref i zajmować niewiele miejsca. Niech będą również dobrej jakości, solidne i precyzyjnie wykonane, bo na małej przestrzeni szybko dostrzeżemy niedociągnięcia, które będą irytować.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge