Jak dobrać oświetlenie led do łazienki? Takie pytanie rodzi się w momencie, gdy rozważamy zmianę aranżacji łazienki, w tym oświetlenia. Chcemy czegoś nowego, odświeżonego wystroju. Zależy nam również na tym, by zachować funkcjonalność i podział na strefy. Liczymy kolejno na oszczędności, dlatego pod lupę bierzemy ledy. Co trzeba wiedzieć, by dokonać dobrego wyboru?

Jak dobrać oświetlenie led do łazienki, by faktycznie było energooszczędne

Ledy słyną z tego, że są energooszczędne. Niemalże 80% pobieranej mocy zamieniają na światło. Takiego efektu nie są w stanie zaoferować tradycyjne żarówki, halogeny czy świetlówki. Ich atutem jest również to, że pełną jasność osiągają niemal natychmiast po włączeniu. Wydawać by się mogło, że są wprost idealne! Gdzie zatem leży problem podczas ich wybierania?

Idziemy do sklepu i na półkach, gdzie pojawiają się żarówki, ledy zaczynają przerażać. Nie dlatego, że ich światło źle wygląda, lecz ze względu na zbyt duży wybór. Jest mnóstwo kształtów, parametrów, światła, które prezentuje się zupełnie inaczej, w zależności od danej żarówki. Zatem jak dobrać oświetlenie led do łazienki, aby było i energooszczędne, i funkcjonalne, a do tego estetyczne?

Na początek przemyślmy, jakiego efektu oczekujemy w łazience. Czy zmieniamy aranżację łazienki, która jest jedynym takim pomieszczeniem w domu i komfort to podstawa, a może jest to dodatkowe pomieszczenie, łazienka, w której spędzamy czas tylko na relaksie. Poziom funkcjonalności, kwestia komfortu użytkowania tego pomieszczenia, a także dekoracja światłem, mają ogromne znaczenie.

Parametry żarówek ledowych

Decydując się na oświetlenie ledowe nie bierzemy pod uwagę, że to wybór nie wedle watów. Tę wartość znajdziemy na opakowaniach z żarówkami ledowymi, jednak ona określa pobór mocy. O tym, w jaki sposób będzie prezentować się światło w łazience, decyduje wartość lumenów. To one mówią o jasności, rozświetleniu. Im więcej lumenów, tym jaśniejsze światło.

Nie można zapominać o barwie światła. Jak dobrać oświetlenie led do łazienki zgodnie z jego barwą? Pamiętajmy o tym, że zimna barwa pozwala się skoncentrować i widać w niej wyraźniej, na przykład twarz w lustrze. Jednak jest ona mało naturalna, dlatego efekty makijażu wykonanego w łazience, po wyjściu z niej mogą nie zadowalać. Z kolei barwa biała, ale ciepła, relaksuje i uspokaja. Nadaje się do części łazienki, w której bierzemy długie kąpiele i odpoczywamy. Przy lustrze jest ona zbyt ciepła, może zniekształcać i trudno o precyzję przy makijażu czy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych.

Barwa światła powinna być zatem dobrana do miejsca, w którym znajdzie się oprawa ledowego oświetlenia. Kompromisem dla łazienki jest wybór barwy neutralnej.

Na koniec pomyślmy o tym, czy chcemy klasycznych opraw oświetleniowych z żarówkami led, czy też może wolimy ledowe listwy podświetlające albo taśmy. Z każdym z wymienionych produktów można stworzyć ciekawe aranżacje. Jak dobrać oświetlenie led do łazienki? Uwzględniając powyższe wskazówki, które przyczynią się do stworzenia komfortowej, estetycznej i unikalnej przestrzeni.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge