Balkony i tarasy to elementy, które stanowią przedłużenie naszych mieszkań oraz domów. Urządzone w podobnym stylu, dadzą wrażenie większej przestrzeni. Warto zadbać o detale, wystrój, elementy ozdobne, ponieważ to tutaj spędzamy relaksujące chwile. Dbamy o kwiaty, oglądamy zachody słońca i nie tylko. Doradzamy, jak urządzić tę przestrzeń praktycznie i pięknie.

Balkony i tarasy. Zdecyduj o ich funkcjach

Sposób urządzania tych przestrzeni przede wszystkim zależny będzie od tego, na jakie funkcje stawiamy. Czy ma to być głównie miejsce rekreacji, odpoczynku i cieszenia się pogodną aurą, miejsce do przechowywania rozmaitych rzeczy, czy też może połączenie obydwu funkcji?

Równie ważnym aspektem jest przestrzeń, jaką dysponujemy. To oczywiste, że na dużym tarasie możemy pozwolić sobie na znacznie większą swobodę, aniżeli pośród minimalistycznych balkonów. Te ostatnie jednak w dużej mierze przedłużają niejako przestrzeń mieszkalną, zatem wymagają zadbania, między innymi o odpowiednią stylistykę.

Elementy wyposażenia balkonu

To, jakie wybierzemy meble, rośliny i dekoracje, zależne będzie kolejno od tego, jak jest położony nasz balkon. Czy posiada zadaszenie lub może planujemy zabudować go w całości oknami.

Otwarte balkony, usytuowane po stronie słonecznej, narażone są na działanie kapryśnej pogody i rozmaitych warunków atmosferycznych. Łatwo o zniszczenie mebli, jak i roślin światłoczułych, które będą musiały znieść prażące słońce i gwałtowne zmiany temperatury.

Na tego typu balkonach lepiej postawiać na rośliny jednoroczne, sezonowe lub odporne na warunki atmosferyczne. Poza tym meble i dekoracje, które są składane, można je wystawić w sezonie, a poza nim schować w innym miejscu.

Zadaszone bądź zabudowane balkony pozwalają na większą fantazję. Drewniana podłoga, meble wiklinowe, rośliny nieco bardziej egzotyczne. Wszystko to jest osłonięte i zyskuje na ochronie przed trudnym warunkami pogodowymi.

Taras

Taras powinien przede wszystkim komponować się z aranżacją ogrodu. Generalnie balkony i tarasy wymagają stworzenia aranżacji, która będzie odpowiadała tej zastosowanej w ogrodzie bądź w mieszkaniu.

Romantyczny styl doskonale przyjmuje elementy z naturalnych materiałów. Bogato zdobione, kształtne czy też stylizowane. Do tego barwne rośliny, nawet w dużej ilości. Ciekawe oprawy oświetleniowe, oczywiście o odpowiedniej szczelności. Z kolei taras, który chcemy urządzić w stylu nowoczesnym, powinien być minimalistyczny. W stonowanych barwach. Dobrze sprawdzają się takie materiały, jak szkło, metal.

Wszystkie tego typu przestrzenie zewnętrzne, mają szansę wyglądać pięknie i wyjątkowo. Połączyć w sobie funkcjonalność, estetykę i funkcje dekoracyjne. Zarówno te małe, jak i duże. Wystarczy dobrać odpowiednie materiały, rozmiary. Wziąć pod uwagę usytuowanie, jakie oferują balkony i tarasy. Reszta to już tylko i wyłącznie kwestia własnych upodobań i gustów.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge